16. jūnijā plkst. 20.00 sestā “Mazās tradīciju skolas” tikšanās par Jāņiem
Andrupenē notiks amatnieku talka – kopīga akmens alus darīšana un cepļa izņemšana
Šī gada 1. jūnijā muzejā “Andrupenes lauku sēta” pirmo reizi notiks “Amatnieku talka”, kuras laikā tradicionālā alus darīšanas prasmju meistari un interesenti varēs kopīgi piedzīvot akmens alus darīšanu brīvā dabā. Amatnieku talkā aicināti arī podniecības tradīciju piekritēji, jo vaļā tiks vērts melnās keramikas ceplis, kā arī citi interesenti, jo pasākuma laikā būs iespēja iepazīt vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumus.
- No plkst. 10:00 – 16:00 muzeja teritorijā notiks akmens alus darīšanas meistarklase, kurā vietējie alus darītāji kopīgi vārīs alu, izmantojot unikālu un arhaisku pagatavošanas tehnoloģiju, kas, domājams, varētu būt pat gadu tūkstoti sena. Alus gatavošanas procesā ūdens temperatūras uzturēšanai zlauktā (koka traukā, kurā tiek gatavots alus) tiek mesti ugunskurā vairākas stundas karsēti, nokaitēti akmeņi. Pēc misas notecināšanas zlauktā no jauna tiek liets karsts ūdens un mesti akmeņi. Tad alus tiek dzesēts, raudzēts un pildīts mucās, kas parasti notiek trešajā dienā pēc alus vārīšanas. Amatnieku talkas laikā interesentiem būs iespēja apgūt un redzēt alus vārīšanu līdz misas notecināšanai. Zīmīgi ir arī tas, ka muzeja autentisko ēku iepriekšējais saimnieks, Ignats Podnieks, arī bijis atpazīstams alus darītājs, no kura alus darīšanas prasmes pārņēmis ne viens vien vietējais meistars.
- No plkst. 13:00 – 16:00 pie muzeja podnieka mājas interesentiem būs iespēja redzēt vietējo podnieku un podniecības entuziastu melnās keramikas darbus, kas tiks ņemti laukā no muzeja podnieku cepļa. Podniecības tradīcijas Andrupenes pagastā daudzinātas jau vairākās paaudzēs. Viens no atpazīstamākajiem senajiem podniekiem no Pušas (agrāk Puša bijusi vēsturiskā Andrupenes pagasta teritorijā) bijis Ādams Kāpostiņš, kas jau jaunības gados meistarojis un pārvaldījis melno podu māku. Vēlāk viņa daiļrade bija atpazīstama ar plaši lietotiem apgleznojumiem, uzrakstiem un plastiskiem veidojumiem. Muzejā “Andrupenes lauku sēta” jau par tradīciju kļuvusi kopīga melnā keramikas cepļa kurināšana, kas popularizē melnās keramikas darināšanas tradīciju, vienlaicīgi stiprinot podnieku kopienas sadarbību un pieredzes apmaiņu.
- No plkst. 13:00 – 16:00 muzeja pagalmā būs iespēja iepazīt vietējo amatnieku un mājražotāju veikumu, savukārt pēc pasākuma muzeja pagalmā rosība turpināsies neformālā gaisotnē, kopīgi muzicējot, dziedot un izdejojot kādu danci.
Uz pasākumu aicināti tradicionālo prasmju interesenti, kā arī tie, kam alus darīšana vai podniecības tradīcija ir īpaši tuva. Amatnieku talkā aicināti piedalīties arī tautas mūziķi un galda dziesmu piekritēji, lai kopīgi radītu omulīgu noskaņu tradicionālā mantojuma izziņai. Vairāk informācijas, zvanot pa tālruni 26458876 vai 26187266!
Informāciju sagatavoja:
Evija Maļkeviča-Grundele
Krāslavas novada muzeja
struktūrvienības
“Andrupenes lauku sēta” novadpētniece
Izstādes “Koka logu siluetgriezumi un dekori Andrupenes pagastā” atklāšana 11. maijā
Piektā “Mazās tradīciju skolas” tikšanās par putniem un gavilēšanu
1. jūnijā Andrupenē notiks amatnieku talka – kopīga akmens alus darīšana un cepļa izņemšana
Satiec savu meistaru muzejā “Andrupenes lauku sēta”
Šī gada 27. aprīlī no plkst.11:00 – 14:00 muzejā “Andrupenes lauku sēta” kārtējo reizi būs iespēja apgūt dažādas amatu prasmes, kas vēl aizvien saglabājušas savu aktualitāti. Šoreiz – būs iespēja iemēģināt tamborēšanu, podniecību, kulināriju un koka stabuļu gatavošanu. Pasākums tiek rīkots Vislatvijas projekta „Satiec savu meistaru!” ietvaros, kura mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, amata pratējiem, viņu zināšanām un prasmēm.
Šogad muzejā varēs gūt praktiskas iemaņas un zināšanas par šādām tēmām:
- Keramika. Tās aktualitāte Andrupenes pagastā bijusi īpaši atpazīta jau 20.gs. sākumā, kad apkaimē darbojušies daudzi podnieki, kas nodrošinājuši ar savu produkciju visus vietējos iedzīvotājus. Šogad virpošanu un veidošanu varēs apgūt kopā ar podu meistaru Jāni Maļkeviču.
- Kulinārais mantojums. Ēdiena gatavošana ir īpaša māksla, kas jau no aizvēsturiskiem laikiem ir raksturojusi vietējās dabas un kultūraugu mijiedarbi ar cilvēku. Latgales kulinārais mantojums un latgaliešu tradicionālie ēdieni ir bagātīgi, sātīgi un daudzveidīgi. Dažādu ēdienu gatavošanas paņēmienus un receptes varēs apgūt kopā ar godu saimnieci Lilitu Šatilovu.
- Tamborēšana. Viens no tradicionāliem un visplašāk pielietotiem veidiem, kur noderējušas tamborēšanas prasmes, bijis sadzīvisku tekstiliju apdarināšana. Spilvendrānas, palagi, smalki izšūti un ar mežģīņu tamborējumu apgarināti sienas dekori un dvieļi bijuši saimnieces prasmju vizītkarte. Tamborēšanas prasmes muzejā varēs apgūt kopā ar meistari Diānu Kiseļovu.
- Kokamatniecība. 19. un 20. gadsimta mijā Latgalē ar visai universāliem amatniekiem slaveni bija Krāslavas un Andrupenes pagasti. Laukos daļa amatnieku bija universāli, bet daļa – ar izteiktu specializāciju. Kokamatniecības pamatus un koka stabules šogad muzejā varēs apgūt kopā ar meistaru Viktoru Ivanovu.
Uz pasākumu īpaši aicinātas ģimenes ar bērniem, lai veicinātu jaunās paaudzes interesi un iesaisti seno amatu un zināšanu apguvē, kā arī vietējā kultūras mantojuma izzināšanā. Vairāk informācijas, zvanot pa tālruni 26458876 vai rakstot uz e-pastu [email protected]!
Iespēja izzināt Jura dienas tradīcijas muzejā “Andrupenes lauku sēta”
Šī gada 21. aprīlī muzejs “Andrupenes lauku sēta” aicina nu jau uz ceturto “Mazās tradīciju skolas” tematisko tikšanos, kas būs veltīta Jura dienai. No plkst. 11:00 – 12:30 būs iespēja izzināt un piedzīvot Jura dienas izdarības un kopā ar zirgu audzētāju un seno latgaļu vēstures pētnieku Māri Rumaku uzzināt par zirgiem, to audzēšanas kultūru un seno latgaļu dzīvesveidu.
Viena no latviešu tautas pavasara iestāšanās gadskārtām ir Jura diena jeb Jurģi, kas cieši saistīti ar tik plaši pazīstamajiem Ūsiņiem, kad tiek atvērti vārti vasarai, pirmajām lapām un zālei. Latgalē ziņas par Ūsiņu svinēšanu nav saglabājušās, tajā pašā laikā ir daudz dažādu tradīciju un ticējumu, kas saistīti ar Jura dienu, ko atzīmē 23. aprīlī. Šī diena īpaši nozīmīga bijusi lopkopjiem un zirgu turētājiem, jo Jura dienā pirmo reizi gāja pieguļā, rumulējās un laida ganos lopus. Gaidāmajā tradīciju skolā gandrīz visas aktivitātes plānotas ārā, tostarp pieguļas ugunskura kurināšana un pieguļnieku ēdiena kopīga gatavošana.
“Mazā tradīciju skola” ir ģimeniska kopā būšana ar tematiskām aktivitātēm par gadalaikiem un gadskārtu svinēšanu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem kopā ar viņu vecākiem. Tradīciju skolas pamatideja ir radīt iespēju ģimeniskā atmosfērā apgūt zināšanas un prasmes, kas saistītas ar gadskārtu svinēšanu, senču izpratni par dabu, gadalaikiem un senāk veicamajiem darbiem tradicionālā lauku sētā Latgalē.
Dalību lūgums iepriekš paziņot, zvanot pa tālruni 26187266! Dalības maksa šoreiz – divas nevārītas olas (kopīgā pieguļnieku ēdiena pagatavošanai) un kārums pie tējas sev un draugam. Uz tikšanos!
Informāciju sagatavoja:
Evija Maļkeviča-Grundele
Krāslavas novada muzeja
struktūrvienības
“Andrupenes lauku sēta” novadpētniece
Lieliska ziņa visām skolām!
Muzejā “Andrupenes lauku sēta” no šī gada aprīļa pieejamas trīs kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma” iekļautās muzejpedagoģiskās programmas nozarē “Kultūras mantojums”:
- “No mālalīdz keramikai Latgalē”
Aicinām pieteikties un izzināt Latgales tradicionālās prasmes muzejā “Andrupenes lauku sēta”!
Gaidīsim ciemos Ziemeļlatgales folkloras kopas!
Notiks trešā “Mazās tradīciju skolas” tikšanās par Vierbineicu un Lieldienām
Šī gada 24.martā muzejā “Andrupenes lauku seta ” notiks trešā “Mazās tradīciju skolas” tematiskā tikšanās, kas būs veltīta Vierbineicai jeb Pūpolu svētdienai un Lieldienu tematikai. Šoreiz no plkst. 12:00 – 15:00 uz sanākšanu aicināti gan lieli, gan mazi interesenti, lai kopīgi ar Krāslavas folkloras kopu “Primačkas” mācītos latgaliešu Lieldienu un pavasara dziesmas un rotaļas. Aktualizēsim aizmirstas un ne tik senas Lieldienu svinēšanas tradīcijas, kas palīdzēs izprast dziļāku šo svētku svinēšanas būtību, kā arī bagātinās ikviena ģimenes Lieldienu svinēšanu arī turpmāk!
Notiks otrā “Mazās tradīciju skolas” tematiskā par Aizgavēni
Mazā tradīciju skola mazajiem
Šī gada 14.janvārī no plkst. 11:00 – 14:00 muzejā “Andrupenes lauku sēta” notiks ģimeniska kopā būšana, tematiskas aktivitātes par gadalaikiem un gadskārtu svinēšanu pirmsskolas vecuma bērniem. Pirmās tikšanās tēma – ziema. Ieejas maksa – kārums pie tējas sev un draugam. Dalību lūgums iepriekš paziņot, zvanot pa tālruni 26187266!
Tradīciju skolu mazajiem organizē kultūras un mākslas biedrība "Teira Latgolys muoksla" sadarbībā ar muzeju "Andrupenes lauku sēta".
Mārtiņdiena Andrupenē
Muzejs “Andrupenes lauku sēta” šī gada 10.novembrī aicina uz senioru pēcpusdienu “Mārtiņdiena Andrupenē”. Kopā tiks gatavoti dažādi ēdieni no pašu audzētām veltēm. Par muzikālo pavadījumu rūpēsies Karīna Beikule. Laipni gaidīti visi interesenti!
Izstāde "Citādā keramika"
12.-13.novembrī laipni gaidīti uz muzeja cepļa izņemšanu
Šī gada 12.novembra
rītā muzejā "Andrupenes lauku sēta" tiks iekurināts podnieku ceplis, vakarā
ap plkst.20:00 interesentiem ir iespēja apskatīt cepļa "lielo uguni".
13.novembrī plkst.13:00 ikviens aicināts uz cepļa izņemšanu. Cepļa kurināšanā
piedalīsies un tiks apdedzināti podnieku Ilmāra Veceļa, Jāņa Maļkeviča, Valda
un Olgas Pauliņu, Līgas Krasnikovas darbi.